fbpx

Mis on Hatha jooga?

Mis on Hatha jooga?

Hatha jooga on joogavorm, mis hõlmab füüsilisi asendeid, hingamistehnikad ja täielikku lõdvestust, et parandada füüsilist ja vaimset heaolu. See on terviklik praktika, mille eesmärk on luua kehas ja meeles tasakaalu. Traditsiooniline Hatha jooga on füüsilise jooga vanim tüüp, see on vanem kui 6000 aastat. Siit on saanud erinevad õpetajad oma ideed, et luua uusi füüsilise jooga vorme, mis meile on samuti tuttavad (Vinyasa, Yin, Power, Hot, Bikram jpt).
Sõna “Hatha” on tuletatud kahest sanskriti keelsest sõnast “Ha” ja “Tha”, mis tähendavad päikest ja kuud. Hatha jooga praktika põhineb nende kahe energia tasakaalu leidmisel kehas, et saavutada harmoonia – ja tasakaaluseisund. Päikeseenergiat seostatakse aktiivsusega, kuu energiat aga rahulikkuse ja lõõgastusega.
Hatha jooga praktika sisaldab 84 asanat, mille mõju on tõestatud ja mida uuritakse pidevalt edasi Ashramites (vaimne keskus Indias). Asendid on mõeldud erinevate kehaosade venitamiseks ja tugevdamiseks. Asendis ollakse tavaliselt mitu hingamist ning asendeid sooritatakse aeglaselt ja tähelepanelikult, fookus on õigel joondamisel ja hingamise juhtimisel. Näiteks mõned levinumad Hatha jooga asendid on kobra-, sõdalase-, puu- ning lapseasend. Lisaks sisaldab Hatha jooga ka erinevaid hingamistehnikaid ehk pranajaamasid, mis aitavad tasakaalustada energiavoolu kehas ja parandada pinnapealset hingamist. Ühed levinumad Hatha jooga pranajaamad on ujjayi ja kapalbhati ning nadi shodhana (vahelduvalt mõlema ninasõõrme kaudu hingamine).
Hatha jooga praktikasse kuuluvad ka erinevad mudrad ehk käte, silmade või keha asendid energiate suunamiseks, bandhad ehk kehalukud ning lõõgastustehnikaid, mis aitavad rahustada meelt ning vähendada stressi ja ärevust. Kõik komponendid on vajalikud, kuid tähtsam nendest on lõdvestus. Lõõgastumise ajal on meel keskendunud konkreetsele objektile, näiteks hingamisele. Kui mõte läheb rändama, proovi hinnanguid andmata tuua tähelepanu tagasi hingamise juurde.
Üks Hatha jooga praktiseerimise eeliseid on füüsilise tervise paranemine. Regulaarne praktiseerimine arendab keha painduvust, jõudu ja tasakaalu, samuti parandab südame-veresoonkonda, närvisüsteemi ja hingamist. Lisaks aitab vähendada pingeid ja põletikke kehas ning tugevdada immuunsüsteemi. Tänu Hatha jooga praktika mõjule paraneb ka meie une kvaliteet ja suureneb keha võime seista vastu haigustele. Sellel on ka väga suur mõju meie vaimsele tervisele. Jooga praktiseerimine aitab vähendada stressi, ärevust ja depressiooni, tõstab eneseteadlikkust ning annab sisemise õnne- ja rahulolutunde. Hatha jooga praktika toob praktiseerija vaimsete väärtuste juurde, õpetab andestamist, kaastunnet ja tingimusteta armastust.
Kokkuvõtvalt on Hatha jooga väga võimas ja terviklik praktika, mis loob teadlikkuse kehast läbi asendite ja hingamise. Lisaks aitab tuua füüsilist, vaimset ning emotsionaalset heaolu. Olenemata sellest, kas oled algaja või kogenud jooga praktiseerija – Hatha jooga kaasamine oma igapäevarutiini aitab saavutada sinu elus suuremat tasakaalu, harmooniat ja elujõudu.
Minu Online programmid on samuti ülesehitatud Hatha jooga põhimõtetele, millega on hea ja lihtne alustada. Isegi kui oled juba pikemat aega joogaga tegelenud, siis nüüd on sul võimalik joogat praktiseerida just endale sobival ajal ja sobivas kohas. Minu loodud Online programmide hulgast leiad sellised programmid nagu näiteks jooga alustajale, hommikujooga, tšakrad, stressi leevendamine ja mitmed teised.
Kui soovid joogat enda igapäeva tuua, siis tutvu kindlasti minu online programmidega siin – https://yoganamaste.ee/online-joogatunnid/

Vali järgmine blogipostitus, mida lugeda:

2023-03-08T10:55:34+02:00

Title

Go to Top